Ne, očkování proti COVID-19 nezpůsobí další mutace viru SARS-CoV-2

Sociálními sítěmi a obecně internetem se šíří prohlášení veterináře a virologa Geerta Vandena Bosscheho, který vyzývá odborníky z celého světa, aby zastavili plošnou očkovací kampaň proti Covidu-19 a tvrdí, že vakcíny způsobují další mutace viru. Video zveřejnil například projekt Otevři svou mysl, který v minulosti šířil už řadu konspiračních teorií.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Dopis a video Vandena Bosscheho podrobil analýze Dr. Zubin Damania, internista a klinický profesor medicíny na Nevadské univerzitě v Las Vegas. Nepravdou je například tvrzení, že vakcíny nezabraňují ani nesnižují asymptomatický přenos u očkovaných lidí nebo virovou replikaci u očkovaných lidí.

Izraelský novinář Nadav Ejal zveřejnil na Twitteru závěry velké studie, která se pokouší mapovat účinek masového očkování vakcínou společnosti Pfizer proti viru SARS-CoV-2 v reálných podmínkách. Vznikala na základě údajů o výskytu infekcí a nemoci u stovek tisíc Izraelců, kteří byli očkovaní v prosinci v rámci zahájené očkovací kampaně. Výsledky potvrzují, že vakcína velmi dobře chrání před mírnou i vážnou podobou nemoci (hlavní body níže). Vakcína také snižuje množství infekcí virem, včetně těch asymptomatických, o cca 89 procent. Podobný údaj se v rámci klinických zkoušek vakcíny Pfizer nesledoval.

„Izraelští vědci přišli s další pozitivní zprávou, že u lidí, co se i po vakcinaci Pfizerem nakazili, zjistili v porovnání s neočkovanými nižší virovou nálož. To by podle dosavadních znalostí o vlivu virové nálože, tedy množství viru v těle nakaženého, mělo znamenat i nižší infekčnost očkovaných, a přesto nakažených jedinců. A to je velká věc. Znamená to totiž naději, že vakcíny šíření zpomalují hned na dvou frontách. Zaprvé snižují riziko, že se člověk vůbec nakazí, o čemž vypovídá většina výše i níže zmíněných výzkumů. A za druhé i z toho omezeného počtu lidí, co se i přes očkování nakazí, dělají méně nebezpečné šiřitele,“ píší SeznamZprávy.

Medicínský časopis The Lancet už před měsícem publikoval nerecenzovanou studii Oxfordské univerzity, podle níž jedna dávka vakcíny od firmy AstraZeneca snižuje riziko přenosu po dobu nejméně tří měsíců o 67 %. Tamní ministr zdravotnictví Matt Hancock výsledky popsal jako „naprosto vynikající a dokládající, že vakcíny jsou skutečnou cestou k ukončení pandemie.

Stejně tak čeká na recenzi další nadějný výzkum z Addenbrooke’s Hospital napojené na Univerzitu Cambridge. Každotýdenní testování 9000 zdravotníků podle vědců mimo jiné odhalilo „signifikantně menší“ množství asymptomatických infekcí mezi očkovanými jedinou dávkou Pfizeru. Po 12 dnech a více bylo podle studie riziko infekce mezi částečně očkovanými zdravotníky zhruba čtyřikrát nižší, než u neočkovaných. Podle NewScientist se proto mluví o 75% účinnosti.

Ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci Dr. Anthony Fauci k tomu říká: „Viry nemohou mutovat, pokud se nereplikují, a pokud zastavíte jejich replikaci rozsáhlým očkováním a nedáte viru otevřené hrací pole, nedojde k dalším mutacím.“

Vakcíny s největší pravděpodobností naopak vytváří alespoň částečnou obranu i proti různým novým mutacím viru SARS-CoV-2. Brání tedy replikaci i těmto virům.

Více na webu Leadstories.

Videoanalýza v angličtině:

 

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/